Klikman – síť partnerů eD‘ system Czech

Přinášíme vám článek Reseller Magazine o řešení internetových obchodů Klikman a AbsolutIT, které jsme úspěšně implementovali ve společnosti eD´system Czech, a.s. a eD´system Slovakia, s.r.o.

Převzato z článku Reseller Magazine On-Line (http://www.reselleronline.cz), originál můžete shlédnout zde nebo si jej stáhnout .

Na současném konsolidujícím se trhu se ukazuje, že je výhodné vytvořit smluvní síť obchodních partnerů s kamennými prodejnami. Ta totiž spojí obchodní možnosti a vystupuje pod společnou obchodní značkou. 

Proč by jí měla být Klikman (www.klikman.cz), kterou nabízí eD‘ system Czech? Umožní středním a menším partnerům, aby lépe spolupracovali a podíleli se na rychle rostoucím elektronickém obchodě s IT a spotřební elektronikou.

Sjednocením prodejců pod jeden centrální portál je možné získávat lepší podporu výrobců, která je dána především objemem nákupů, a dále využívat výhody společného marketingu a callcentra. Na centrálním portálu si jednotliví zákazníci mohou vybrat libovolného obchodního partnera pro svůj nákup či poprodejní služby. Projekt sdružování partnerů do sítě pro prodej koncovým zákazníkům přitom není na trhu ojedinělý. Už několik let provozuje takové
sítě společnost AT Computers pod názvy Comfor a Triline.

Společnost eD‘ system Czech tak vlastně reaguje na existující konkurenci, ovšem s tím rozdílem, že v dobách prudkého rozvoje internetového obchodu je její projekt orientován více elektronicky. Jde také o reakci na chování výrobců, kteří se snaží uchopit koncový trh, kam dávají největší marketingovou podporu zboží, jež se dodává prostřednictvím hromadné distribuce. Na Slovensku obdobný web B2C také existuje pod názvem AbsolutIT.

Technologie webu a partner

Distributor eD‘ system Czech se rozhodl použít platformu společnosti Microsoft – aplikaci ASP.NET 4, SQL server MS SQL2008 a webový server IIS7. K ovládání aplikace je široce použit Ajax a JQuery. Partnerem při tvorbě webu se stala společnost E Linkx, která byla vybrána pro své dlouholeté zkušenosti a dobré reference s vývojem softwaru pro e-business a správu špičkových řešení v oblasti informačních systémů ERP, B2B a B2C.

Klikman se používá jako klasické řešení B2C – je v podstatě určen pro prodej koncovým zákazníkům prostřednictvím resellerů.

Pozitivně přijímaní výrobci

Nyní je v síti Klikman zapojeno na 80 obchodních partnerů eD‘ system Czech, kteří reprezentují roční obrat v IT blízko miliardě korun. Jde o jednu z největších sítí kamenných prodejen v ČR zastoupenou téměř v každém menším městě nad 20 tisíc obyvatel. Prodejny jsou pečlivě vybírány a disponují nejen vyškoleným personálem a servisem, ale také dostatečně velkou plochou pro vystavení nejprodávanějšího zboží.

Počet prodejen, které jsou uvedeny na internetové adrese www.klikman.cz, však zatím není konečný, projekt je stále otevřen dalším zájemcům. Myšlenka i samotné vytvoření sítě má pozitivní ohlas u výrobců, kteří oceňují možnost přímého ovlivňování trhu, na kterém jsou koncoví zákazníci. Uvědomují si rovněž výborné možnosti prezentace a okamžitého prodeje svého zboží zákazníkům na asi osmdesáti místech po celé republice.

Všichni partneři zapojení v síti Klikman mají své vlastní sklady, a proto je nejatraktivnější zboží okamžitě zákazníkům k dispozici. To ostatní potom nejpozději do druhého dne.

Přínos pro partnery zapojené v síti

Pro firmy zapojené v síti Klikman by měla být přínosem účast v segmentu obchodu, který nejvíce roste – e-tailu, a to zvlášť v současné době stagnace nebo jen malého obchodního růstu. Elektronický obchod s IT přitom roste v posledních dvou letech meziročně o více než 25 procent. Další výhodou je přístup k většímu počtu promoakcí u nejoblíbenějších produktů podporovaných jednotlivými výrobci. Výhodné jsou rovněž možnosti marketingu. Klikman je generálním partnerem v současnosti nejúspěšnějšího českého reprezentanta na lyžích Lukáše Bauera.

Kvůli centrálnímu marketingu je zviditelněna síť prodejen partnerů přímo v jejich působištích po celé ČR. Řada promoakcí má také často exkluzivní charakter, takže Klikman nabízí zákazníkům zboží, které není v jiných prodejních kanálech k dispozici. Dá se předpokládat, že členové sítě budou takto získaným novým zákazníkům nabízet také své služby a poprodejní servis.

Výhled do budoucna

V letošním roce eD‘ system Czech očekává dobudování sítě Klikman v menších městech s počtem obyvatel nad deset tisíc. Celkově by se mělo zapojit 120 až 140 prodejců. Předpokládá se i dlouhodobá exkluzivní spolupráce s vybranými výrobci.

Budoucí rozvoj trhu IT v České republice nejlépe ukáže životaschopnost a atraktivitu tohoto projektu. Současné trendy však ukazují, že je tato cesta správnou volbou.