Až o 40 % levnější digitalizace s dotací Digitální podnik – virtuální podnik
Na možnost úspory nákladů snad žádný podnik neřekne „ne“. Ušetřit nějakou tu korunu do firemního rozpočtu se hodí vždy. A když se jedná o desítky procent, není se o čem bavit. Plánujete ve své firmě investici do nového software, firemní aplikace nebo do celkové digitalizace? Přečtěte si více o dotaci Digitální podnik – virtuální podnik.
Ať už plánujete nákup firemní aplikace na míru, bezpečnostního systému, cloudových služeb nebo jinak investovat do digitalizace, s dotací ušetříte, a ne málo. Míra podpory se bude pohybovat mezi 30 % a 40 % ze způsobilých výdajů. Proč bude? Příjem žádostí bude probíhat mezi 3. červencem a 2. listopadem 2023, ale pěkně od začátku…
Kdo může o dotaci Digitální podnik – virtuální podnik žádat?
19. dubna vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu výzvu I. pro aktivitu Digitální podnik – virtuální podnik v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027. Tato dotace je určena pro české malé a střední podniky z jakéhokoliv oboru. Prostřednictvím výzvy bude podnikům nabídnuto celkem 500 mil. Kč.
Na co lze konkrétně dotaci využít?
Zní to zajímavě, ale ptáte se, na co všechno můžete dotaci čerpat. Odpověď není složitá. Takřka na vše, co vás posune v digitalizaci kupředu. Přecházíte z papírové evidence na digitální? Skvěle – tato dotační výzva je přesně pro vás. Chybí vám komplexní manažerský systém a uvítali byste ho, abyste měli konečně dokonalou kontrolu nad firemními výsledky? Jste na správné adrese. Uchvátil vás trend umělé inteligence a chcete jít s dobou? Můžete. Podívejme se přesně na to, jaké podporované aktivity zmiňuje v rámci výzvy Digitální podnik – virtuální podnik Ministerstvo průmyslu a obchodu:
- Digitální transformace firmy, která umožní zefektivnění firemních procesů
- Logistické a skladové technologie a ostatní nevýrobní technologie – může se přitom jednat jak o pořízení robotických strojů, tak o software pro správu skladu, WMS apod.
- Vnitropodniková konektivita
- Kybernetická bezpečnost – týká se jak pořízení nových IT řešení, tak poradenských služeb expertů přes kyberbezpečnost
- Jednorázová školení zakončená certifikací a pomůcky nezbytné pro získání mezinárodních certifikátů v oboru IT a ekologické udržitelnosti budov
- BIM a CDE systém
- Vytvoření digitálního dvojčete
V rámci výzvy naopak nejsou podporované marketingové aktivity, provozní výdaje (typicky spotřeba elektrické energie apod.), prostá obnova majetku, HW výrobní technologie, jako jsou CNC, měřící zařízení či 3D tiskárny, pořízení HW, který slouží k hlavnímu předmětu podnikání, který je tedy i hlavním zdrojem příjmu firmy… Vše je detailně popsáno přímo ve výzvě.
Dotace vám zlevní digitalizaci až o 40 %
Míra podpory je přitom 30 % a 40 % způsobilých výdajů. 30 % pro střední podniky, 40 % pro malé podniky. A co je myšleno způsobilými výdaji? Software, nejrůznější IT služby, jako jsou licence, poradenské služby apod. i nepřímé náklady. A z podmínek nesmíme zapomenout ještě na jedno podstatné datum – realizaci projektu je nutné dokončit do 31. 7. 2025.
Také je důležité, aby uskutečněný posun k digitalizaci firmy byl „významný“. Nestačí, aby se jednalo pouze o technologickou obměnu. Posun v digitalizaci může proběhnout i čistě na bázi cloudu nebo licenčního ujednání, v tom se meze nekladou. Zakoupené řešení musí podniku přinést nové funkcionality a přinést zefektivnění firemních procesů. Důležitá je i systémová integrace – pořízené technologie či služby musí být integrované s vnitropodnikovým systémem.
Cílem výzvy je podpořit české firmy ve využívání digitálních technologií. A my za tuto podporu tleskáme. Skvělý krok na cestě k podpoře digitalizace v ČR. Plánujete i vy velké změny ve svých firemních procesech? Chcete optimalizovat a zefektivňovat? Neváhejte se na nás obrátit.